מכתב התראה

מהו מכתב התראה?

המונח מכתב התראה מתייחס למסמך פורמלי שנשלח על ידי צד אחד לאחר על מנת ליישב סכסוך. הצד השולח רשאי להוציא בקשה לתשלום או פעולה אחרת על מנת לתקן עוול או ליישב סוג כלשהו של תלונה. יכול להיות שהמקבל נמצא במחדל פיננסי, ייתכן שהפר חוזה, או שלא עמד בהתחייבות. בדרך כלל הם נכתבים על ידי עורכי דין. מכתבי דרישה הם בדרך כלל הצעד הראשון אליו פונים צדדים נפגעים לפני נקיטת הליכים משפטיים נגד הנמען.
מכתב התראה הנו לרוב מכתב התרעה (מלשון להתריע/להזהיר), אך השגיאה נפוצה הפכה להיות רווחת ולכן נהוג לקרוא למכתב זה – מכתב התראה, ב-'א'.

מה כולל מכתב התראה?

כפי שהשם מרמז, מכתב התראה או מכתב דרישה, מבקש מהנמען להשיב לנפגע. לעתים קרובות קדמו לו שיחות טלפון, מיילים וניסיונות ידידותיים אחרים להזכיר לנמען את חובתו. כפי שצוין לעיל, מכתבי התראה נכתבים בדרך כלל על ידי עורך דין מטעם יחיד או תאגיד, אם כי השולח עשוי לפעמים לכתוב זאת בעצמו.
ברוב המקרים, מכתב התראה נשלח כאדיבות או תזכורת לאחר מיצוי ניסיונות אחרים ולפני נקיטת צעדים משפטיים. רוב מכתבי ההתראה מכילים הנחיות כיצד לפתור את הבעיה, כולל פרטי תשלום ומועדים.

הנמען רשאי לבצע את בקשת הכותב על ידי מילוי התנאים המפורטים במכתב. הנמען רשאי, לעומת זאת, להגיב במכתב משלו המכחיש את הטענות. הנמען עשוי גם לבחור להתעלם ממכתב הדרישה. בשני המקרים האחרונים, השולח רשאי לנקוט בצעדים משפטיים, ולהגיש תביעה לבית המשפט לתיקון המצב.

בתי המשפט בדרך כלל רואים בשולח מכתב ההתראה כמי שנקט באמצעי המבטא תום לב כדי לנסות להגיע ליישוב המחלוקת.

פנו אליי עוד עכשיו ואחזור אליכם עם פיתרון!

 

מה כתוב במכתב התראה?

רוב האנשים כאמור בוחרים לשלם לעורך דין כדי לנסח את המסמך. אין אורך קבוע למכתב התראה, אם כי מכתב קצר יותר עדיף באופן אידיאלי. זה צריך להיות מספיק ארוך כדי להבהיר את כוונתך. אם זה חורג מזה, זה מתחיל לפגוע ביעילות המכתב. והכותבים צריכים להיות בטוחים שהם לא סוטים מהעובדות.

מכתב הדרישה צריך לכלול את המידע הבא:

מטרת המכתב
הצדדים המעורבים
התאריך/שעה של התלונה
תיאור של כל נזק שנגרם לכותב
דרישת ההשבה 
רוב מכתבי הדרישה נותנים לנמען פרק זמן מסוים לפתור את המחלוקת, יחד עם כל ההשלכות שיוטלו על הנמען אם הוא לא יעמוד בתנאים שנקבעו על ידי השולח.

חשוב לקחת בחשבון את הטון של המכתב. זכור להיות ישר ורציני. כל מראית עין של איום מצד הכותב עשויה שלא להתאים לנמען. שמירה על מכתב הדרישה מקצועי ככל האפשר מוכיחה כי הכותב שוקל ברצינות תביעה משפטית. אם הנמען לא יגיב, השולח יוכל ליזום הליכים משפטיים. פקיד ושופט בבית המשפט עשויים להסתכל בעין יפה על התמציתיות והמקצועיות של מכתב דרישה.

אם אכן תפנה לבית המשפט, מכתב התראה שנכתב בצורה גרועה – כזה שאינו מקצועי, מאיים, סוטה מהעובדות ואינו תמציתי – יכול להזיק לך בבית המשפט.

כתיבת מכתב התראה

מכתבי דרישה בנזקי גוף

בתביעות נזקי גוף, הליך המשא ומתן לפשרה מתחיל בהגשת מכתב דרישה לחברות הביטוח של הנפגע. מטרת מכתב הדרישה היא להציג עובדות על האירוע כדי לשכנע את חברות הביטוח לתת פיצוי הולם.

מכתב דרישה טיפוסי עשוי להיות בנוי באופן הבא:

תיאור התאונה
דיון באחריות לתאונות
תיאור פציעות אישיות
תיאור טיפולים רפואיים
רשימת חשבונות רפואיים/דוחות הפסד
דרישה להסדר פציעה

מה לעשות כשמקבלים מכתב התראה?

קבלת מכתב התראה יכולה להיות מאיימת, במיוחד אם היא בלתי צפויה. כתוצאה מכך, אנשים מסוימים עשויים לבחור לזרוק או להתעלם מהמכתב כאשר הם מקבלים אחד כזה. הקפד להקדיש את הזמן כדי לעבור על המכתב בעיון ולהבין את הצד של השולח בסיפור. רצוי לעבור על העובדות המפורטות במכתב כדי לוודא שהכל נכון. לאחר שהבנת את עמדת השולח, אולי תרצה לשקול את האפשרות לשכור עורך דין שיגן עליך.

אתה יכול להחליט באיזו עמדה אתה מתכוון לנקוט. האם אתה רוצה להסדיר, להציע הצעה נגדית, להחזיק בעמדה שלך או לפנות לבית המשפט? ללא קשר לאיזה דרך אתה נוקט, ודא שאתה מגיב לשולח בכתב. בדיוק כמו השולח, ודא שאתה שולח את המכתב שלך בדואר רשום כדי שתקבל אסמכתא לכך שהוא התקבל.

שאלות נפוצות על מכתב דרישה

האם אתה יכול להתעלם ממכתב התראה?
אנשים מסוימים עשויים לבחור להתעלם ממכתב התראה מסיבות שונות. אבל זה לא לטובתך לעשות זאת. אם אכן העניין שבמחלוקת יגיע  לבית המשפט, תצטרך לנמק בפני שופט מדוע לא הגבת למאמץ של השולח בתום לב להגיע לפתרון ידידותי.

כמה זמן לוקח להסדיר את הדרישות במכתב התראה?
בדרך כלל אין משך זמן מוגדר להגיע להסדר לאחר שליחת מכתב דרישה. השולח נותן לנמען מועד אחרון. זה הזמן שבו הוא מצפה מהנמען להגיב. שני הצדדים יכולים לבוא לשולחן כדי להגיע להסכמה ולהסדיר את הנושא לאחר שליחת מכתב הדרישה.

מה קורה לאחר מכתב התראה?
לאחר הוצאת מכתב התראה, השולח ממתין לתגובה. לנמען יש הזדמנות לעיין במכתב, בתוכנו, ולאמת את כל העובדות. לאחר שיעשה זאת, הנמען יכול להגיב על ידי הצעת נגד, הסדר או סירוב לציית לרשימת הדרישות. הנמען יכול לבחור לשכור עורך דין שיכתוב את מכתב ההתראה הנגדי שלו.

מה המחיר של מכתב התראה מעורך דין?
תלוי במקרה, בנמען ובעורך הדין. המחירים נעים בין 200-500 ש"ח לפני מע"מ.