עורך דין גבייה

  • בית
  • עורך דין גבייה

עורך דין לגביית חובות יכול לעזור לך לקבל את כספך בחזרה במקום שבו נכשלים גובים אחרים או כאשר כלו כל הקיצים ותחושת אובדן הכספים אינה מרפה.

איך יודעים שהגיע הזמן להיעזר בשירותיו של עורך דין גבייה – ואיך בוחרים את המתאים ביותר לביצוע המשימה מבין מאות הצעות בשוק?

מרדף אחרי חייבים הוא חלק מהחיים של כל בעל עסק. לפי הסטטיסטיקה, חובות אבודים מהווים 60% מכלל הכסף המגיע לחברה קטנה ממוצעת.

אותו מחקר מראה כי ארגונים קטנים ובינוניים מבלים 12 ימים מדי שנה בניסיון לגרום לחייביהם לשלם. זה כולל כתיבת מכתבים, ביצוע שיחות והצעת הצעות חוב מוזלות.

אבל מה אם כבר ניסית הכל כדי לגבות את החוב בעצמך ולא הצלחת?

זה הזמן להזמין איש מקצוע.

כאן האפשרויות שלך הן חברת גביית חובות או עורך דין גביית חובות.

בפוסט זה, נתמקד במשרד עורכי דין לגביית חובות ובכלל זה צ/קים, אך ראשית, עלינו לראות מה ההבדלים המרכזיים בין שני הגופים שאליהם נושאים עיניהם בעלי עסקים המייחלים לראות את כספם.

עורך דין גבייה

חברה לגביית חובות לעומת עורך דין גבייה: מה ההבדל?

לעתים קרובות אנשים מתבלבלים בין השניים, כי הם עושים כביכול את אותה עבודה – עוזרים ללקוחות שלהם להחזיר את כספם.

עם זאת, חברות הגבייה ועורכי הדין נבדלים זה מזה בשלוש נקודות חשובות:

זכות התביעה
זה ההבדל החשוב ביותר. לעורך דין יש את הזכות להביא חייב לבית המשפט – אם כי לעתים קרובות אין בכך צורך. תחילה יתבקש החייב לנהל משא ומתן עם עורך הדין לגביית חובות. רק האיום בהתדיינות משפטית מספיק במקרים רבים.

חברת גבייה יכולה ליצור קשר עם החייב בטלפון ובדואר, אך היא אינה יכולה לתבוע אותו – אלא אם הסוכנות מעסיקה עורך דין לגביית חובות משלה אך הדבר אסור על פי כללי האתיקה של לשכת עורכי הדין. לעתים קרובות, חברות גבייה יאיימו על חייבים בהליכים משפטיים גם אם אין להם עורך דין בצוות.

מבנה התגמול
חברות גביית חובות מגדירות בדרך כלל את שכר הטרחה שלהם כאחוז מהחוב. העמלה נעה בדרך כלל בין 35% ל-50% מהסכום הכולל. אם הסוכנות לא מצליחה לגבות חוב, היא לא מקבלת כלום. זו הסיבה שהעמלה כל כך גבוהה: היא צריכה לפצות על הסיכונים.

לעומת זאת, עורך דין יגבה אחוז נמוך יותר מהחוב מאשר סוכנות גבייה, אך ייתכן שתצטרך לשלם גם שכר טרחה שעתי. כל הוצאות המשפט הן נוספות – אך אם תזכה בתיק, יהיה על החייב לשלם אותן.

גודל החוב
חברות גבייה רבות יסכימו לעבוד גם עם חובות מתחת ל-300 ש"ח. עורך דין גבייה רק לעתים נדירות ייקח על עצמו תיק בשווי של פחות מ-4000 שקלים.

מתי כדאי לבחור עורך דין על פני חברת גבייה?

א. אתה רוצה שעורך הדין יבצע מגוון מצומצם של שירותים – למשל, לשלוח מכתב לחייב. זה יכול להשפיע הרבה יותר מאשר ממכתבים מחברת גבייה.
ב. כבר ניסית להחזיר את כספך דרך גובי חובות, אבל הם לא יכלו לעזור לך.
ג. אתה מוכן להעביר את העניין לבית המשפט, למרות העלויות הנלוות והזמן הנדרש.
ד. החוב גדול מספיק כדי להצדיק את ההוצאה. זכור שרוב עורכי הדין לא יקבלו שכר טרחה בלבד – תצטרך לשלם שכר טרחה לפי שעה או קבוע גם אם תפסיד.
ה. אם החייב נמצא בהליך חדלות פירעון.

כמה גובה עורך דין לגביית חובות?

משרדי עורך דין גבייה משתמש בתוכניות שכר טרחה שונות שיכולות לשלב חלק מהדברים הבאים או כולם:

תשלום קבוע.
במקרים מסוימים, לקוח מעוניין שעורך הדין יבצע שירות ספציפי, במקום להמשיך את העניין להסדר. דוגמה טובה היא ניסוח הצעת פשרה. זה נקרא שירות מנותק, ועורכי דין בדרך כלל גובים עבורו שכר טרחה קבוע.

עמלה מותנית.
בתכנית זו, עורך הדין מקבל תשלום רק לאחר שזכה בתיק – וגביית החוב. העמלה היא 33% בממוצע, אך היא יכולה להגיע גם ל-15% עבור חובות גדולים ועד 50% עבור חובות קטנים.

עם זאת, למודל המותני יש בעיה אחת. יכול לקרות שאתה זוכה בבית המשפט, אבל לחייב שלך אין כסף או רכוש לשלם. במקרה זה, גם עורך הדין לא יוכל לגבות את שכר הטרחה.

תשלום לפי שעה.
זוהי אפשרות בטוחה הרבה יותר עבור עורך הדין, אם כי היא פחות עדיפה עבור הלקוח. המחירים מתחילים מ-300 ש"ח לשעה ויכולים להגיע ל-1,000 ש"ח לשעה. משרדי עורכי דין רבים משתמשים בשילוב של עמלה מותנית ושכר שעתי.

האם לבחור בעורך דין גבייה יחיד או במשרד עורכי דין?

נניח שהחלטת ללכת עם עורך דין גביית חובות ולא עם חברת גבייה. עכשיו יש לך עוד בחירה לעשות. האם להתקשר עם עורך דין גביית חובות עצמאי או משרד עורכי דין גדול?

עורך דין יחיד לגביית חובות – יתרונות:

עורך דין פרטי לא יכול לעבוד עם הרבה תיקים במקביל. אז הוא בדרך כלל בוחר רק במקרים שהוא מאמין שהם יכולים לנצח. אז אם עורך דין עצמאי מסכים לעבוד איתך, זה אומר שהוא חושב שהסיכויים שלך טובים.
גישה אינדיבידואלית. אתה תמיד תתמודד באופן אישי עם היועץ שלך, שיידע את כל פרטי המקרה שלך.
עורך דין יחיד לגביית חובות – חסרונות:

משאבים מוגבלים. ייתכן שלעורך דין יחיד אין את האמצעים לגשת לנתונים, עדים, מומחים וכו'.
סלקטיביות מוגזמת. אלא אם התיק שלך נראה כמו זכייה של 100%, יכול לקחת זמן למצוא עורך דין שיסכים לקחת את התיק.
מיקוד רחב. זה לא מאוד נפוץ שעורך דין יחיד עוסק רק בגביית חובות. רובם עובדים בכמה תחומים בו זמנית.
משרדי עורכי דין לחובות – יתרונות:

תדמית. שם מותג מוכר כן משנה בבית המשפט, בדיוק כמו בכל מקום אחר. העובדה שאתה מיוצג על ידי משרד גדול יכולה להביא לך הסדר טוב יותר. החייב שלך יתרשם יותר לקבל גם מכתב מחברה.
אֶמצעים. למשרד גדול יש רשת רחבה של קשרים – מומחים, עורכי דין, מנהלי משא ומתן, חוקרים פרטיים וכו'.
משרדי עורכי דין לחובות – חסרונות:

גישה המונית. כאשר למשרד יש מאות מקרים פעילים, היא לא יכולה לספק גישה אישית לכל לקוח. אתה עלול להיזרק מעורך דין אחד לאחר.
מחיר. משרדי עורכי דין לחובות גובים יותר עבור השירותים שלהם מאשר עורכי דין יחידנים כי יש להם עלויות תפעול גבוהות יותר ויותר עובדים.
אל תנסו לבחור בין משרד לעורך דין עצמאי מההתחלה. במקום זאת, פנו למספר בעלי מקצוע מכל סוג וקבלו הצעת מחיר מכל אחד. לאחר מכן קבלו החלטה מאוזנת המבוססת על כל הגורמים: מחיר, ניסיון והתרשמות אישית.

כיצד לזכות בתביעה לגביית חובות

אם אתה תובע את החייב שלך, אל תניח שהשופט יחליט לטובתך כברירת מחדל. סביר להניח שהחייב ישכור עורך דין משלו שיענה על תביעתך לגביית חובות. להלן רשימה של שלבי ההכנה העיקריים:

הוכח את זכותך לתבוע.
היה מוכן לספק הסכם חתום על ידך ועל ידך הנתבע. אם אינך הנושה המקורי, אסוף את כל הניירת המתחקה אחר החוב למקורו.

הצג את הסכום המדויק שחייבים לך.
אתה צריך להוכיח שהחייב חייב לך כל שקל שאתה מבקש. זה כולל את כל העמלות הנוספות, כגון חיובים באיחור או שכר טרחת עורך דין. הם צריכים להיות נוכחים בהסכם שנחתם על ידי החייב.

בחירת עורך דין גבייה טוב – מה לחפש

לא כל עורכי הדין לגביית חובות נוצרו שווים, כמובן. גביית חובות היא תחום פופולרי ולכן הוא מושך אליו הרבה עורכי דין ללא ניסיון רלוונטי. כאשר אתה עורך את המחקר המקוון שלך, שים לב לדברים הבאים:

התמחות: חפשו עו"ד המתמחה בגביית חובות.
רקורד: יש לוודא כי לעורך הדין יש ניסיון של 3 שנים לפחות בגביית חובות. באיזה בית ספר למשפטים הוא למד? כמה תיקי עברו דרכו? בכמה מהם הייתה זכייה – ובאילו סכומים?
הפניות: צור קשר עם לקוחות העבר של עורך הדין (אם יש לך את שמותיהם) ושאל את דעתם.
אתר אינטרנט. לבעל מקצוע אמיתי יהיה אתר מפורט עם הרבה תוכן שימושי. בדוק גם את דפי המדיה החברתית של עורך הדין, אם הם רשומים.
שכר טרחה: כדי למזער את ההוצאות, נסו למצוא עורך דין שיקבל מודל שכר טרחה חלקי (ולא רק שכר טרחה שעתי).