שכר טרחת עורך דין פשיטת רגל

0
(0)
שכר טרחת עורך דין פשיטת רגל

שכר טרחת עורך דין פשיטת רגל מהווה את המרכיב המשמעותי ביותר עבור כל חייב שמתכוון להגיש בקשה לפשיטת רגל, מה שנקרא בימינו בקשה לצו לפתיחת הליכי חדלות פירעון, אחרי הכל, כניסה להליך זה בדרך כלל מגיעה בתקופה בה המגישים צרים מאוד בכל הנוגע לכסף.

במאמר שלהלן, נסקור בצורה מפורטת את העלות הממוצעת של שירותי הייצוג בידי עורכי דין וכן את יתר העלויות הנלוות בהליך.

אגרות בהליכי פשיטת רגל/חדלות פירעון

סכום האגרה למבקשים להיכנס להליך חדלות פירעון עומד על 1600 ש”ח. מדובר בסכום גבוה למדי בהתחשב שמדובר בבקשה לכניסה להליך שנועד כביכול לסייע לציבור חלש למדי שנקלע לחובות, על פי רוב בעל כורחו.
חברי כנסת רבים מתחו ביקורת על הסכום הזה ולבסוף הוחלט שסכום זה יישאר בתוקפו למשך שנה וחצי ולאחר מכן יתקיים דיון מחודש לגביו. אז אלו מכם שמסוגלים להתאזר בסבלנות, התחילו לספור שנה וחצי החל מה-15.09.19, מה שלא נראה כזה פרקטי עבור מי שמקבלים השכם וערב מכתבים מפחידים וטלפונים מאיימים מנושים.

סכום אגרה זה, הוא גם עבור פתיחת הליכים עבור החייבים שסך החובות שלהם קטן יחסית (עד 150 אלף שקל) ועניינם יטופל במערכת ההוצאה לפועל. בדרך כלל, מי שפושט את הרגל בגלל חוב של כמה עשרות אלפי שקלים הוא דל באמצעים ומבחינתו 1,600 שקל עלולים להיות מחסום בלתי עביר. אבל כמו שאומרים, “זה מה יש” ועם זה מתמודדים.

בקשה לפטור מתשלום אגרת פתיחת תיק חדלות פירעון

באתר השירותים והמידע הממשלתי, ניתן להגיש בקשה לפטור מאגרה. נשמע נחמד נכון? אלא שהתנאים שמציבה המדינה לקבלת הפטור הזה, הם בין היתר עבור בני זוג, ילדים, אב, אם או אחים, של מי שנפגע בפעולת איבה, נכי צה”ל וכו’. כך שכמעט בכל המקרים, סביר להניח שלא יינתן פטור.


שכירת עורך דין לניהול הליכי פשיטת רגל / חדלות פירעון

רוב החייבים המגישים בקשה לצו לפתיחת הליכים לבדם, עושים זאת מכיוון שהם סבורים שאינם זקוקים לעורך דין או שהם אינם לא יכולים להרשות לעצמם ייצוג בידי עורך דין. כל חייב יודע ששכר טרחת עורך דין מהווה את מרבית עלות הליך פשיטת הרגל.


אלו אשר שוכרים עורך דין, סבורים כי הם הפקידו את אמונם בידי מי שיחולל קסמים ובסופו של יום יביא עבורם את הגאולה שנקראת בפיהם “הפטר”. מסתבר, שאין שחור או לבן בהליכים אלה, הן החייבים והן עורך הדין תלויים בצדדים שלישיים כמו הממונה, הנאמן וכמובן בית המשפט. המטרה העיקרית היא לשכנע את הצדדים הללו שאין לכם כל יכולת לפרוע את החובות ולבקש מהם למחוק אותם. אלא שסביר שעורך דין שהתנסה כבר עם מקרים רבים שאינם דומים האחד למשנהו, יוכל לבצע זאת טוב יותר ובכך, יגדיל את הסיכוי של החייב להגיע אל השלווה.

אולי זה יעניין אותך:

מאיפה הכסף לשכר טרחת עורך דין פשיטת רגל?

בייחוד הנושים וכמובן השופטים, מביטים בפליאה רבה על יכולתם של חייבים רבים שמחד גיסא מציגים תמונה עגומה של שקיעה בבוץ החובות אך מאידך גיסא, יש ביכולתם לממן שכר טרחה נדיב לעורך דין פשיטת רגל, אז הכצעקתה?
בתי המשפט ורשמי ההוצאה לפועל לא אוהבים במיוחד להיתקל במקרים של חייבים ה”מזדעקים” ומביעים מסכנות ודלות מחפירה אך בכל זאת עולה בידם לשלם עשרות אלפי שקלים, כי אם יש כסף לעורך דין, למה אין כסף לנושים?

בית המשפט המחוזי בתל אביב קבע כי חייב בהליך פשיטת רגל חייב להמציא את הסכם שכר הטרחה שלו עם עורך הדין שלו ובנוסף לציין מי הגורם שמשלם את שכר הטרחה, קחו זאת בחשבון, תרתי משמע.

כיצד נקבע הסכום של שכר טרחת עורך דין פשיטת רגל

על חייב המעוניין לפתוח בהליכי פשיטת רגל להבין שמה שעולה במוחו של עורך הדין לפני שהוא נוקב במספרים, זה השאלות שלהלן:

האם הגשת בקשה לפתיחת הליכי פשיטת רגל / חדלות פירעון היא לעסק או לאדם פרטי?
האם יש לך מקורות הכנסה מרובים?
האם אתה מרוויח יותר מההכנסה החציונית במדינה?
מה מספר הנושים?
האם הגשת בקשה לפשיטת רגל בשבע השנים האחרונות?
האם אתה מנסה להפסיק פעולה משפטית נוספת כגון עיקול נגד רכושך, תביעת פינוי, או תביעה להחזר נכס ששימש כבטוחה להלוואות?
האם ביצעת הונאה כלשהי?
האם יש לך חובות ממזונות ילדים, מזונות אישה או מיסים ?

עורכי דין כמעט תמיד דורשים תשלום מסוים לפני מתן השירות. לעתים קרובות הם יציעו תוכניות תשלומים, אך הם לא ימשיכו עם ניהול המקרה שלך עד שישולם שכר הטרחה שעליו סוכם.

מחירון עורכי דין פשיטת רגל

לא קיים מחיר אחיד עבור שכר טרחת עורך דין פשיטת רגל והוא אינו מעוגן בחקיקה כלשהי, לכן, בשוק חופשי עורכי דין גובים כראות עיניהם. יחד עם זאת, תקנות האתיקה של עורכי הדין קובעות כי על שכר הטרחה להיות מידתי וסביר ולא מופרז, בייחוד כשמדובר באנשים בחולשתם.
להלן עלויות שכר הטרחה המומצעות של עורכי דין בהליכי פשיטת רגל /חדלות פירעון:

ליווי מלא בהליכי חדלות פירעון בהוצאה לפועל – 10,000-20,000 ש”ח
ליווי מלא בהליכי חדלות פירעון בבית המשפט – 17,000-25,000 ש”ח
הגשת בקשה לעיכוב הליכים – 500-1200 ש”ח
פגישת ייעוץ – 0-700 ש”ח לשעת ייעוץ. רוב עורכי דין לא גובים תשלום על כך.
יש להוסיף על כל המחירים הנ”ל מע”מ.

גורמים המשפיעים על גובה שכר טרחת עו”ד פשיטת רגל

לעורכי דין במטרופולינים גדולים, כמו כולם, יש הוצאות גדולות יותר מאשר אלו שממוקמים בפריפריה. עלות התפעול הגבוהה יותר, נוטה להעלות את כל העלויות המקצועיות, וייצוג בפשיטת רגל אינו יוצא מן הכלל. כמו כן, לא כל עורכי הדין נוצרו שווים. אלה שבאמתחתם שנים רבות ומוצלחות בתחום פשיטת הרגל, ידרשו כמעט בוודאות שכר טרחה גבוה יותר מאשר אלו שעם ניסיון מועט.

חייבים עם תיקים מורכבים עשויים להפיק תועלת מעורך דין מנוסה בפשיטת רגל. אם הנושים קוראים תיגר על הדוחות הכספיים וטוענים להונאה, יועיל מאוד עורך דין המסוגל לנווט בתוך תיק מורכב.

עורך דין פשיטת רגל ליאור אבן עזרא

כיצד לחסוך כסף בעלויות שכר טרחת עורך דין פשיטת רגל

מומלץ להקפיד לתעד באופן מלא את מצבך הכלכלי לפני שתתייעץ עם עורך דין לפשיטת רגל. אם אתה מובטל, בעל שכר נמוך, נכה או קשיש, ייתכן שתוכל לקבל הפחתת שכר טרחה.

ייצוג עצמי וחיסכון כספי משמעותי, האמנם כדאי?

אם ייצוג משפטי עולה יותר ממה שאתה יכול להרשות לעצמך, אתה יכול לשקול לנהל הליך פשיטת רגל ללא עורך דין או לבקש עזרה מעמותה כלשהי. שלא כמו עורכי דין, המתנדבים אינם יכולים להציע לך ייעוץ משפטי, והם גם אינם יכולים להנחות אותך בבחירת סוג ההליך המומלץ או אילו נכסים לכלול או לא לכלול בבקשתך. הם מציעים בעיקר שירות טכני שמשאיר את קבלת ההחלטות בידי החייב.

השלכות של ייצוג עצמי

לפני החלטה על כניסה להליך פשיטת רגל ללא עורך דין, יש לשקול את ההשלכות. הסיכוי להיתקל בבעיות שעלולות לגרום לדחיית התיק שלך גדול משמעותית אם אינך נעזר בעורך דין

ניתן להגיש בקשה לפתיחת הליכים לבד ולנהל את ההליכים בעצמך, זה מראה למקבלי ההחלטות שאתה אכן במצב כלכלי שלא מאפשר לך כל הוצאה, אך זה יכול להיות צעד מאוד מסוכן. אם לא תצליח להשלים מסמכים כראוי או במועד, או אם אתה עומד בפני נושה אשר מפקפק בגילויים הכספיים שלך, אתה עלול לגלות כי אינך מצויד ביכולת הטיפול בתיק שלך.

סיוע משפטי ללא עלות

נסה להשיג עזרה משפטית בחינם בעזרת המקורות הללו:
מטעם הסיוע המשפטי של משרד המשפטים
פרו-בונו מטעם לשכת עורכי הדין – אם אתה לא יכול להרשות לעצמך לשלם לעורך דין, אתה עשוי להיות זכאי לייצוג משפטי.
עמותת פעמונים – עמותה בעלת מתנדבים רבים המסייעת לחייבים בייעוץ משפטי וכלכלי.

שורה תחתונה

הליכי פשיטת הרגל דורשים עזרה משפטית. וככל שהמצב בתיק מסובך יותר כך יהיה צורך בעזרה במידה רבה יותר. המשמעות היא שכירת עורך דין, אלא אם אתה מכיר מישהו שעובד בחינם.

שכר טרחת עורך דין פשיטת רגל אינו ההוצאה היחידה בתיק. יהיה צורך לשלם גם שכר טרחת נאמן ואגרות. החשבון המשולב עשוי להגיע לעשרות אלפי שקלים, כך שלפני שמעמיסים את המזוודה ויוצאים למסע לבית המשפט, צריך לדעת מה לעשות, כמה זה יעלה והיכן מוצאים את המימון.

כיצד המאמר תרם לך?

לחץ על כוכב על מנת להצביע

0

היה הראשון לדרג את המאמר

אם המידע שלעיל תרם לך...

שתף את חבריך!

אנו מצטערים שהפוסט הזה לא הועיל עבורך!

תן לנו לשפר את הפוסט הזה!

ספר לנו כיצד נוכל לשפר את הפוסט הזה?

השאר תגובה